ŠTO JE EMOCIONALNA INTELIGENCIJA?

Što je to emocionalna inteligencija? Najkraće rečeno to je sposobnost upravljanja sobom i odnosima s ljudima. Sastoji se od 4 dijela:

  1. Samosvijesti – Svjesnosti o vlastitim osjećajima i razumijevanje zašto se tako osjećam
  2.  Samoregulacije – sposobnost upravljanja neugodnim emocijama na adekvatan način – ne ignoriramo ih, ne potiskujemo ali ni ne dozvoljavamo da nas preplave ili blokiraju. Ključ emocionalne inteligencije je nadzor nad trajanjem i intenzitetom uznemirujućih emocija. Važan dio samoregulacije je i sposobnost izazivanja ugodnih emocija: samo-motivacije, entuzijazma i samo-tješenja.
  3. Empatije – Sposobnost s kojom se rađamo, ona  doslovce znači da osjećamo što drugi osjeća (radar za emocionalno stanje okoline). Djeca kojoj roditelji skreću pozornost na to kako se osjeća drugo dijete, senzibiliziraju ih za suosjećajnost (naravno bez posramljivanja i krivnje)
  4. Socijalnih odnosa- Objedinjavanje i primjena gore navedenog u socijalnim odnosima. Usklađivanje vlastitog ponašanja sa emocijama koje osjećamo i razumijevanje emocionalne stvarnosti drugih osoba.