ŠTO RAZVIJA MOZAK?

Mozak djeteta se intenzivno razvija prvih 3 godine, mozak 3.5 godišnjeg djeteta je 2.5 puta aktivniji od mozga odraslog čovjeka i kroz prve 3 godine dijete izgradi bilijune sinapsi. Ta sposobnost stvaranja sinapsi i nastajanja novih živčanih stanica naziva se plastičnost mozga, i tu sposobnost zadržavamo cijeli život! Sinapse i stanice mozga se stvaraju vježbanjem, iskustvom i ponavljanjem,  nema kemikalije koja potiče plastičnost! To je i dobra i loša vijest: na taj način možemo promijeniti svaku našu destruktivnu osobinu i ponašanje, ali isto tako možemo stvarati u našem mozgu obrasce i putove koji negativno utječu na naš život. Mozak se svakodnevno oblikuje u skladu s iskustvom koje doživljava i okolinom, a najviše ga oblikuju konflikti i frustracije. Važno je znati da sa svakom interakcijom sa svojim djetetom vi gradite svoj i djetetov mozak….  Istovremeno!